Гъбните болести са един от сериозните проблеми на всички градинари. За тяхното лечение се прилага подходящ фунгицид. Преди обаче да говорим за това какво представляват фунгицидите и как действат нека започнем по-отдалеч.
Защита преди лечение
Всъщност прилагането на фунгициди трябва да е крайна мярка, защото все пак съдържат химикали и това не е добре нито за здравето ни, нито за околната среда. Затова превенцията е от изключително значение. За да избегнете появата на гъбни болести можете да премахнете благоприятните условия за развитие на гъбички – влага и липса на проветрение.
Ето някои съвети, които ще ви помогнат:
-
Оформете растенията като премахнете част от листата, за да подобрите вентилацията и осветеността.
-
Поливайте сутрин и вечер, за да избегнете силното изпарение и увеличаването на влажността.
-
Почиствайте падналите листа и растителни остатъци, защото в тях често се крият патогени на болести.
-
Спазвайте сеитбоборота. Редуването на културите помага да не се развиват болести в почвата, които да се предават на следващата реколта.
-
Мулчирането – покриването на почвата със слама или дървесни стърготини помага да се защитят корените на растенията.
Биопродукти за защита
В търсене на алтернатива на химическите препарати компаниите разработват продукти, които са на растителна основа и са безвредни. С тяхна помощ по естествен начин подсилваме имунитета на растенията и ги предпазваме от болести. Науката все повече се обръща към природата и използва, например, водорасли, чиято полза за развитието на растенията вече е доказана или полезни гъби като Trihoderma harzianum, която потиска развитието на вредните гъбни патогени. Така по естествен начин предпазваме градината си от болести.
Когато болестта е факт – действайте!
Разбира се, ако растенията ви вече са поразени от гъбна болест, е късно за превенция. Тогава на помощ идват фунгицидите. Спрямо начина си на действие те се делят на системни и контактни. Системните влизат в растението и предотвратяват развитието на болестта, а контактните действат на повърхността. Трябва да бъдете внимателни при самото третиране. Спазвайте точно дозировка и указания начин на прилагане. Използвайте предпазни средства – ръкавици и защитно облекло, както и предпазни очила. Важен е и карантинният срок, който задължително трябва да спазвате.
Точното лечение!
Много е важно преди да приложите даден фунгицид да установите какъв точно е проблемът. Тук, разбира се, ще имате нужда от специалисти. Агрономите ще анализират симптомите и ще установят точно за какъв проблем става въпрос и ще ви предпишат правилното лечение. Понякога става въпрос просто за дефицит на даден микроелемент, а не за болест. Не предприемайте лечение сами, защото освен че няма да помогне в много случаи дори и ще навреди.
Грижата и превенцията ще ви помогнат да се радвате на здрави растения и богата реколта. Оглеждайте растенията и когато забележите първите симптоми се обърнете към специалисти.