На 26 юни 2026 г. в Спортно-оздравителния комплекс на АЕЦ „Козлодуй“ бе дадено началото на VIII издание на състезанието по морски многобой „Ботева купа“, организирано от Спортен клуб „Атом“ и включено в Общинския спортен календар.
Турнирът е посветен на 150 години от подвига на Ботевата чета и Международния ден на река Дунав.
В официалното откриване участва кметът на община Козлодуй Маринела Николова, която приветства състезателите, треньорите и гостите. В своето слово тя подчерта, че „Ботева купа“ е не само спортно състезание, а инициатива, която възпитава младите хора в дисциплина, смелост, екипен дух и уважение към традициите. Тя благодари на организаторите за усилията и пожела на всички участници достойно представяне, спортсменска игра и много успехи.
Началото на надпреварата бе поставено с дисциплината „Плуване“ – щафетно и индивидуално. В състезанието участват близо 90 състезатели от Варна и Бургас, представители на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ гр. Варна и Военноморските сили, разпределени в мъжки и женски отбори.
Днес състезанието продължава с дисциплините „Гребане“, „Морски възли“, „Хвъргало“ и „Теглене на въже“.





