Събития

Празникът на баницата събра майстори и любители на традициите в село Баница

  09.05.2026 14:27             
Празникът на баницата събра майстори и любители на традициите в село Баница


Над 100 майстори и почитатели на българската кухня се включиха в XXIII издание на Празника на баницата в село Баница. Събитието, организирано от читалище „Светлина 1910“, се превърна в истински празник на вкуса и българските традиции.
Кметът на Община Враца Калин Каменов приветства организаторите и участниците, като подчерта значението на подобни инициативи за съхраняването на българските обичаи и кулинарно наследство. Той поздрави всички за ентусиазма и желанието да предават българския дух на децата, за да бъдат запазени местните традиции. „Създавайте, усмихвайте се и обичайте. Вярвам, че когато пазим традициите си, пазим и духа на България“, каза още Каменов.
Участниците премериха сили в трите категории – солена, сладка и оригинална баница, а всяко кулинарно изкушение впечатли журито със своя автентичен вкус и майсторска изработка.
Най-добрите майстори бяха отличени от жури с председател шеф Любомир Тодоров, заедно с Цветан Тодоров и Маргарита Григорова.
Специални награди връчиха Калин Каменов и народният представител Красен Кръстев.
Празничната атмосфера беше допълнена от богата фолклорна програма с участието на Юри Крумов, ПТС „Хемус“ и самодейни състави от общината.
На събитието присъстваха още председателят на читалището Людмил Игнатов, заместник областният управител Мариела Рашева, общински съветници и кметове на населени места.
 



Младеж подкара кола с чужди номера, хванаха го
Мощно земетресение във Филипините взе жертви: Евакуират хора в няколко държави заради риск от цунами
„Кошница с грижа“: Държавата и веригите свалят цените на основни храни с до 30%
Разбиха магазин в Ритейл парка във Видин, срязаха сейфа и отмъкнаха парите
УНИКАЛНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДЕВЕТОКЛАСНИКА ПЛАМЕН МИТКОВ
70 автомобила, 99 лица, питейни заведения и игрална зала са проверени при спец акция на МВР в областта