На 7 октомври от 19.00 ч. Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов гостува в зала „България" с вълнуваща програма и прекрасни солисти:
Виктор Костов (пиано), Андреа Новак (сопрано)-Румъния, Андрея Мирчев (тенор), Иво Йорданов (баритон), както и Академичния хор на Филхармония „Олтения" Крайова-Румъния и Софийския детски оперен хор с ръководител Таня Радева-Лазарова.
Успешният млад пианист Виктор Костов е носител на редица награди от наши и международни конкурси и гостува на престижни форуми у нас и по света. На 7 октомври ще го чуем в зала „България" заедно със Симфониета-Враца в изпълнение на А. Хачатурян – Концерт за пиано и оркестър под диригентството на Маестро Павлов. Произведението, което не е изпълнявано от десетилетие у нас, „се приема като значително явление в съветската музика и истински празник на клавирното творчество. Музиката е наситена с изразителност и красота, с разнообразни теми, чиито интонационни източници могат да се открият в различни пластове на народната музика" споделя за читателите на каталога Есен-Зима"25 на Симфониета-Враца, музикологът Марияна Булева.
Във втората част на концерта ще се насладим на знаменитата сценична кантата за солисти, хор и оркестър „КАРМИНА БУРАНА" от К.Орф, която ще бъде представена от Симфониета-Враца с блестящи солисти: Андреа Новак (сопран)-Румъния, Андрея Мирчев (тенор), Иво Йорданов (баритон).
Специално за изпълнението на „Кармина Бурана" от Румъния пристига и Академичният хор на Филхармония „Олтения" - гр. Крайова, който ще сподели сцената с талантите от Софийския детски оперен хор с ръководител Таня Радева-Лазарова и Симфониета-Враца под диригентската палка на Христо Павлов.
„Кармина Бурана" съдържа Пролог и три картини в 25 номера. Те обхващат вечните теми на човешкото битие с неговите превратности. Главни герои са Девойка – сопран, Април и Абат – баритон, Пияница и Момък – баритон, Просяк – тенор.
Първата част „Пролет" е прослава на пробуждащата се природа, на любовта и младостта. Втората част „В таверната" е изпълнена с безгрижие и оригинални музикални пародии. Третата част „Съдът на любовта" внася контраст. Оживява любовта във всичките й проявления – опияняваща, куртоазна, екстатична, изтънчена. И отново Фортуна завърта колелото на съдбата ...
Премиерата на „Кармина Бурана" е през 1937 под диригентството на Бертил Ветцелсбергер. Но пътят към световния успех започва след второто й изпълнение през 1940. През 1975 г. Жан Пиер Понел филмира „Кармина Бурана", текст на музиколога Марияна Булева от каталога на Симфониета Враца Есен-Зима'25.