По българското Черноморие е забелязан феноменът "ъпуелинг" по някои части на крайбрежието. Като причината е северозападният вятър, който избутва по-студена вода от дълбокото към повърхността.
Какво представлява ъпуелинг? Ъпуелинг (от англ. upwelling) е океанографски процес, при който студени води от дълбините на океана или морето се издигат към повърхността. Това движение на вода обикновено се случва в крайбрежни райони и се предизвиква от вятър, който „отнася“ повърхностния слой на водата, позволявайки на по-долните слоеве да се издигнат.
Процесът е от огромно значение за морската екосистема, тъй като тези дълбоки води носят със себе си нитрати, фосфати и други вещества, които стимулират фитопланктона – основата на морската хранителна верига. Затова зоните с ъпуелинг обикновено са сред най-продуктивните риболовни райони в света.
Как възниква ъпуелинг?
Ъпуелингът обикновено е резултат от:
Действието на вятъра, който „избутва“ топлата повърхностна вода. Въртенето на Земята (ефект на Кориолис), което променя посоката на водните маси.мКрайбрежната география – някои форми на бреговата линия улесняват изтласкването на повърхностните води навътре в морето, създавайки вакуум за студените води отдолу.
Къде точно е най-често?
Най-често ъпуелинг се наблюдава по северното и централното крайбрежие на България – в райони като:
► Край Калиакра и Шабла;
► Около Варна;
► Понякога и южно – в Бургаския залив.
Защо е важен ъпуелингът?
Макар Черно море да е сравнително затворено, локалният ъпвелинг играе роля в биологичното равновесие, влияе на климатичните условия край брега и дори на качеството на плажния туризъм, тъй като внезапното застудяване на морската вода може да изненада летовниците./dariknews
П