Традиционният международен граничен събор на прохода Кадъ Боаз при селата Салаш - България и Ново Корито - Сърбия тази година е от 18 до 20 юли, съобщават от община Белоградчик. По традиция съборът се организира в предпоследната събота и неделя на месец юли от общинските власти в Белоградчик и Княжевац - Сърбия.
На 18 юли, точно в 13 часа се отваря границата между България и Сърбия при прохода.
Съборът възниква след войни и политически решения, които разделят земите на местните турлаци между две държави, без възможност за свободно преминаване. На Кадъ Боаз се срещат близки и приятели, които границата е разделила и решават да го правят всяко лято, за да се виждат, да чуят кай как живее, да се повеселят.
За първи път сърби и българи са се събрали заедно на границата през лятото на 1925 година. До началото на 1960 година съборът е бил ежегоден. После прекъсва за цели 42 години и през 2002 година е възстановен.
На официална среща в община Белоградчик между представителите на смесената българо-сръбска комисия бяха обсъдени всички въпроси относно организацията и условията на събора тази година.
Границата ще се отваря всеки ден между 18 и 20 юли и ще се затваря късно вечер.
СИТ