Организатори на схемата са украински граждани с български паспорти.
Четирима членове на престъпната група са задържани при спецоперацията срещу данъчни и инвестиционни измами
Подробности за операцията обявиха ръководителят на Окръжна прокуратура-София Наталия Николова и заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Емил Борисов на брифинг в Съдебната палата днес
ГДБОП проведе специализирана полицейска операция по пресичане дейността на организирана престъпна група, създадена с цел да извършва данъчни престъпление и инвестиционни измами на територията на страната и други страни членки на ЕС.
В хода на образуваното досъдебно производство са събрани данни за изпиране на пари – престъпления по чл.321, ал.3, чл.253 и чл. 212 НК.
Акцията е проведена в София и Ботевград на 30 юни 2025 г. под надзора на Окръжна прокуратура - София. Активно съдействие на разследването е оказано от дирекция „Киберпрестъпност“ при ГДБОП.
Успяхме да пресечем този канал, който е част от световна мрежа. По тази схема през България са преминали около 3 милиона лева, каза окръжният прокурор на София. Тя уточни, че членовете на престъпната група са извършвали различни по вид финaнcoви и инвестиционни измами, включително чрез онлайн платформи, сред които най-честите – убеждаване на потребители чрез фишинг атаки да инвестират в различни платформи, чрез които са достъпвали профилите и банковите им сметки, както и са въвеждали в заблуждение собственици на фирми чрез фалшиви проформа фактури, че са техни реални доставчици на услуги, като средствата са нареждани в държави от Близкия изток.
Зам.-директорът на ГДБОП Емил Борисов допълни, че онлайн и инвестиционните измамите са една част от дейността на грапата, другата са ДДС и финансовите операции. За тях са наемани посредници – български граждани с нисък социяален статус, които срещу 50-100 лева са регистрирали търговски дружества и банкови сметки, които са предавали на украинците. Именно през тях са трансферирани и теглени различни суми, получавани от различни страни на ЕС.
Установено е, че организатори на престъпната схема са двама чужденци– украински граждани, придобили български паспорти.
Четирима мъже са задържани от ГДБОП по Закона на МВР, трима са обявени са издирване.
При проведените оперативно -издирвателни и процесуално-следствени действия са претърсени 6 имота – жилища и офиси, както и 9 автомобила. Иззети са вещи и документи, имащи отношение към производството.
Разпитани са свидетели. Работата по случая продължава.