Фестивалът на баницата във Врачанското село Баница посрещна стотици кулинарни почитатели в едно запомнящо се събитие. Жури, начело с известния шеф Иван Звездев, имаше нелеката задача да дегустира и оцени повече от 110 домашно приготвени баници.
На мен се падна честта да отлича баницата, приготвена от сръчните ръце на майсторите от Земенското село Пещера, дошли да представят уникалния вкус на своите печива.
Днес този обичан от селото празник не просто ни напомни за вкуса на детството, а ни показа една обединена от обичаите общност, представяща автентични рецепти от всички краища на България.
Срещнах се с толкова много приятни и гостоприемни хора, съхранили традицията и близостта до корените си.
Като народен представител, вярвам, че грижата за регионите и хората трябва да бъде в основата на нашата обща политика. Приветствам кмета на Баница Владимир Вълов, който с подкрепата на кмета Калин Каменов преобрази селото, а с реализацията на вече одобрения по ПУДООС проект, очакваме да бъде изграден фитнес за активен спорт на открито.
Благодаря на организаторите, участниците и всички, които пазят българските обичаи живи.