Стартира санирането на 7-етажен блок на ул. „Георги Спасов“ №22, което се осъществява със 100 % безвъзмездно финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. Кметът на Община Лом Цветан Петров подписа протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво на строежа.
По време на информационния ден по проекта, пред сдружението на собствениците на жилища в блока и медии, бяха представени целите и очакваните резултати. С изпълнението на строително-монтажни работи по обновяване на многофамилната жилищна сграда ще се повиши нейната енергийна ефективност. Предвидените в проекта дейности и мерки ще доведат до постигане на спестяване на първична невъзобновяема енергия. Ще се осъществи икономически целесъобразно обновяване на сградата, при което ще се постигне клас на енергопотребление "В", както и подобряване на условията и качеството за живот на живеещите в блока.
Проектът е на стойност 553 814,40 лв. безвъзмездна финансова помощ, от които 463 008,76 лв. са от НПВУ, а 90 805,64 лв. се национално финансиране от бюджета на Република България. Срокът за изпълнение на строително-монтажните дейности и отчитането на проекта е до 30 юни 2026 г.
Това е единствената многофамилна жилищна сграда в Лом от общо 8 кандатстващи, на обща стойност 6 407 905,32 лв., която получи финансиране процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ още в края на 2023 г. И ако в Лом, все пак, един жилищен блок бе класиран, то в градове като Монтана, Козлодуй, Берковица, Велинград, Разлог, Трявна и още десетки, нямаше нито един одобрен за безплатно саниране блок, стана ясно в началото на 2024 г. Тогавашното временно правителство обяви, че поради огромния интерес предвиденият бюджет е бил почти четири пъти надхвърлен. Така само 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини получиха финансиране, но в резервния списък, с неосигурено финансиране, останаха 2178 жилищни сгради.