На 6 май, Гергьовден, Денят на българската армия и храбростта, ломчани се покланят и пред храбростта на Втори конен ломски полк. Събитието се организира от Община Лом, Военният клуб към Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и родолюбиви патриотични организации.
Паметникът на Втори ломски конен полк е издигнат в края на 20-те години на ХХ век в чест на 50-годишнината от сформирането му и за увековечаване на паметта на 67 войници и офицери, паднали по бойните полета за свободата и обединението на България. Военните историци наричат Ломския конен полк "Бащата на българската кавалерия".
Паметникът е по проект на един от най-изтъкнатите български монументални творци - арх. Кирил Шиваров. Арх. Шиваров е изваял лъва на паметника на връх Шипка, скулптурните орнаменти на фасадите на Народния театър, паметници във Варна и цялата страна.
На плаца на Втори ломски конен полк скулпторът изгражда монумент от мрамор и бигор. На челната страна на обелиска е изсечен излитащ от камъка конник със сабя, а другите три страни са превърнати в каменни страници на историята на полка. Под цитати на Ботев, Вазов и Ницше са изписани имената на загиналите конници заедно с родните им селища, лобните места и датите на гибелта им.
Десетилетия паметникът беше „скрит“ за ломчани на терена на бившите казарми, обрасъл в храсти. През 2017 година родолюбиви местни жители подемат инициативата паметникът да бъде възроден и включен в архитектурната градска среда. В края на 2018 година с решение на Министерски съвет собствеността на парцела, върху който е изграден монументът, е прехвърлен от Министерство на отбраната на община Лом.
През 2023 г. около паметника, на територията на бившето военно поделение, по проект на Община Лом и МИГ-Лом, е изграден съвременен мемориален парк с автор арх. Борис Борисов.