Децата стават активни потребители на интернет и социалните медии все по-рано. 9 от 10 деца имат профил в социалните медии, като 75% го създават преди да навършат 12 години, а 5% - преди да станат на 7, сочи проучване на голяма компания за доставка на интернет.
В 44 на сто от случаите децата създават първия си акаунт с помощта на родител или друг член на семейството. 32 % от хлапетата сами правят свой профил.
Над 90% от родителите на деца и 44% от родителите на тийнейджъри са заявили, че контролират дигиталния живот на подрастващите.
Малко под половината от децата са виждали смущаващо съдържание в мрежата, докато тийнейджърите са изложени по-често на подобни публикации и делът им е почти 80%.
Обект на онлайн тормоз в социалните мрежи са 12% от децата и 23% от тийнейджърите, сочат данните от допитването. За децата той се изразява в обиди и подигравки, а при по-големите към тях се включва и споделянето на съдържание без съгласие. Запитани какво правят, ако някой ги тормози или им изпраща неприлични съобщения, най-много участници посочват, че блокират профила - 76% от тийнейджърите и 57% от децата.
Фишинг измамите също са сред сериозните опасности в интернет както за подрастващите, така и за родителите. 42% от младежите на възраст между 13 и 19 г. посочват, че не са напълно наясно какво представляват този тип измами, а 11% вече са ставали жертви на фишинг атаки. Опитите за измами се случват най-често в имейли и социални медии, които и родителите, и децата използват ежедневно. На трето място при тийнейджърите се нареждат онлайн игрите, които също се използват като канал за злоупотреби.
Допитването показва, че младото поколение има желание да научи повече за безопасното използване на интернет. 80 на сто от тинейджърите и 60 на сто от децата са заявили, че искат да обогатят знанията си.
СИТ