Днес е Денят на труда и на международната работническа солидарност. Той се отбелязва на различни дати в различните страни.
В САЩ Денят на труда е в първия понеделник на септември, във Великобритания се нарича Bank holiday и е първият понеделник на месец май. В останалите европейски държави и България 1 май се отбелязва на 1 май.
Началото е в края на 19 век, когато се създават и първите синдикати. На 1 май 1886 година е обявена обща стачка на територията на всички щати в САЩ с искане работния ден да бъде намален до 8 часа. Протестът продължава три дни, кулминацията е на 4 ма, с касапницата в Хаймаркет. По време на демонстрацията в Чикаго неизвестен хвърля бомба по полицията. Загиват седем полицаи, а силите на реда убиват четирима демонстранти.
Инициативата прехвърля границите и става символ на исканията на работниците по целия свят, които в онова време се борят за повече права и за по-добри условия на работа. Така въпреки първоначалния отпор от страна на много правителства 1 май 1890 година изкарва на улицата страшно много хора.
На този празник се говори за правата на трудещите се и се отдава почит на хората по света, загинали или ранени по време на работа.
На 1 май обикновено има митинги в големите европейски градове - в Лондон, Париж, Берлин, Рим. В италианската столица на 1 май на площад "Сан Джовани" по традиция се провежда голям концерт, организиран от синдикатите.
Католическата църква също търси свой отговор на празника и на 1 май 1955 година посвещава датата на празник на Свети Йосиф-работник. Свети Йосиф, земният баща на Исус, е считан за модел за покровител на работещите и на дърводелците.
През последните години в САЩ на 1 май се провеждат демонстрации в защита на имигрантите без документи, които работят на черно. През 2012 година в САЩ и Канада е организиран протест срещу състоянието на икономиката и икономическите неравенства.
В Австрия 1 май е Tag der Arbeit.
Във Франция 1 май е единственият ден в годината, когато всички работещи трябва да не са на работа, с изключение на хора, чийто вид занимание като лекари или служители на градския транспорт, не го позволява.
В България 1 май за първи път се отбелязва през 1890 г., по идея на печатарските работници, а по-масовите прояви датират от 1893 година.
Ако в годините на социализма Денят на труда беше свързан главно с отчитането на трудовите успехи и със задължителните манифестации, то сега, в условията на пазарно стопанство, като че ли се връщаме към истинския смисъл на този ден – правото на труд, справедливото заплащане, добрите и по-безопасните условия на труд, социалната защита.
След падането на комунизма по традиция БСП организира шествие до Борисовата градина по случай 1 май. Тогава социалистите у нас празнуват и празника на левия печат.