Събития

Видин отбеляза Цветница

  13.04.2025 16:52             
Видин отбеляза Цветница

 

Честването на един от най-големите християнски празници започна с Божествена света литургия в катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“. На нея присъстваха заместник-кметът на Община Видин Борислава Борисовa, секретарят на Общината Емилиян Енчев, народни представители и други.

Стотици граждани посетиха храма, за да запалят свещ за здраве и благополучие и да вземат осветени върбови клонки. В църквата дойдоха и представители на Народно читалище „Цвят-1870“, което днес отбелязва имения си ден и 155 години от създаването си. Архимандрит Самуил отправи към всички присъстващи благопожелания за здраве, мир и благоденствие.

По традиция от храма потегли литийно шествие начело с Градския духов оркестър и се отправи  към Общинския драматичен театър „Владимир Трандафилов“  за тържественото отбелязване на празника. Приветствие по случай Цветница поднесе зам.-кметът Борислава Борисова, която се обърна специално към читалищните дейци и подчерта значимото присъствие на читалище „Цвят-1870“ в живота на нашия град. Тя връчи поздравителен адрес от името на кмета на Община Видин д-р Цветан Ценков на секретаря на културната институция Любомир Илиев.

Тържеството продължи с изпълнения на съставите и ансамблите към видинското читалище.



Вижте хороскопът си за първият ден на месец май
Панорама на образованието се проведе и в Бяла Слатина
Театрална постановка „Спасителят“ – силно послание към младите срещу наркотичната зависимост
Олимпийската шампионка Мадлен Радуканова поведе състезанието „Лов на видински съкровища“ с участието на 40 ученици във Видин
Силно земетресение между Турция и Гърция, чакат мегатрус
Спипаха две деца на улицата посред нощ, глобяват родителите им