В периода април – септември 2024 г. Информационният център по извеждане от експлоатация (ИЦИЕ) към Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ бе организатор и домакин на редица посещения от ученици и студенти, изучаващи свързани или близки с дейността на предприятието специалности. Главната цел на посетителската програма е повишаване на основните знания и подобряване на качеството на обучение в областта на управлението на радиоактивни отпадъци.
На специална церемония в края на март ДП РАО награди ученици от средните училища в Козлодуй, взели участие в средношколски конкурс за есе и презентация на тема: „Защо е важно да управляваме радиоактивните отпадъци безопасно“, организиран от ИЦИЕ. Основната идея на конкурса е да даде възможност на младите хора да разширяват познанията си и да обогатяват базовата си култура по темата за радиоактивните отпадъци, като акцентът на конкурса бе поставен върху един от основните принципи в дейността на предприятието – безопасността. Сред наградите за най-добре представителите се в конкурса бе посещение на съоръженията на ДП РАО в Козлодуй.
През април като част от преддипломния си стаж 38 студенти от магистърска специалност „Ядрена енергетика“ в Технически университет – София бяха запознати с основните дейности и цели на националния оператор по управление на РАО. Заедно с преподавателя си доц. д-р Калин Филипов те посетиха част от съоръженията на специализираните поделения на ДП РАО „Извеждане от експлоатация“ и „Радиоактивни отпадъци“ на площадка АЕЦ „Козлодуй“, както и площадка „Радиана“, където се намира Националното хранилище за радиоактивни отпадъци. В началото на юли още 12 възпитаници на доц. д-р Филипов от бакалавърска специалност „Топло- и ядрена енергетика“ проведоха студентската си практика по аналогичен начин.
При същите програма и маршрут премина в края на юли учебно-производствената практика на петима студенти от специалност „Ядрена техника и ядрена енергетика“ към Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ с придружаващ преподавател доц. Пламен Петков. Интересът от посещението пък породи друга съвместна инициатива – ДП РАО прие да предостави серия от машинни компоненти или части от тях, свързани с процеса по извеждане от експлоатация на спрените 440-мегаватови блокове на АЕЦ „Козлодуй“, като първият елемент вече е на разположение на факултета. Освен повишаване на интереса на студентите, основна цел на университета и ДП РАО е изграждането на висококвалифицирани кадри.
„От името на Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ бих искала сърдечно да благодаря за отличната организация и координация. Всички служители, които ни посрещнаха, бяха усмихнати и показаха изключително професионално отношение“, пише д-р Мария Трифонова, координатор на магистърска програма „Енергийни пазари и услуги“, след посещението на група студенти от специалността заедно с гостуващи техни колеги и преподаватели от програма MBA Energy на Букурещкия университет по икономически науки през юни.
Отдел „Сигурност“ към СП „ИЕ 1-4 блок“ проведе индивидуална стажантска програма за теоретично и практическо обучение на Симона Митова – четвъртокурсничка по специалност „Сигурност и отбрана“ във Военна академия „Г. С. Раковски“. Целта на петдневното обучение бе стажантът да придобие реални практически познания за характера на дейността и средата, в която тя се извършва.
В първата половина на юли в ИЦИЕ производствената си практика проведоха и двадесет и шестима десетокласници от паралелка „Приложен програмист“ на козлодуйското СУ „Христо Ботев“ и един възпитаник на Национална професионална гимназия по компютърни техники и системи в Правец от специалност „Системно програмиране“.
По традиция през месец октомври Информационният център подновява и ежегодната си съвместна работа със средните училища от община Козлодуй, като предстои до края на годината всички осмокласници да са преминали първоначално посещение с цел да се запознаят с основната дейност и мисия на ДП РАО и респективно – с важността на безопасното управление на радиоактивните отпадъци.
Румяна Георгиева