Зелените отпадъци включват органични материали като трева, плевели, листа, цветя, остатъци от градинарство, дървени изрезки и други биоразградими остатъци. Тези зелени отпадъци жителите на общините Берковица и Вършец изхвърлят разделно в кафявите контейнери. Отпадъци, които са различни от упоменатите, не трябва да се изхвърлят в тези контейнери.
Това е ценен ресурс, който след събирането се транспортира до компостиращата система, намираща се на територията на Община Берковица, в местността Тутмата /отклонението за с. Мездрея/. Там започва процес по сортиране и предварителна обработка.
На мястото за преработка зелените отпадъци се сортират, за да се отстранят нежеланите материали, като пластмаса, камъни и други неорганични отпадъци. След това зелените отпадъци могат да бъдат нарязани на по-малки парчета за по-лесна обработка. Компостирането е процесът, при който органичните материали се разграждат от микроорганизми в присъствието на кислород. Зелените отпадъци се поставят в компостни купчини или контейнери, където се смесват с други органични материали като кухненски отпадъци или дървесен чипс. Компостните купчини се обръщат редовно, за да се осигури добра аерация и равномерно разграждане.
След няколко месеца компостът е готов за употреба. Той се пресява, за да се отстранят по-големите частици и да се получи фин и хомогенен продукт. Готовият компост може да се използва като естествен тор и подобрител на почвата в градинарството и селското стопанство.
В тази връзка Община Берковица напомня:
-Не изхвърляйте строителни отпадъци, смесени с битовия отпадък;
-Не изхвърляйте зелени отпадъци в контейнерите за битов отпадък;
-Опитайте се да отделяте рециклируемите материали – стъкло, хартия и пластмаса.
ПМ-С