От къде идва вълната, как се обработва и за какво е служела в ежедневието на българина – всичко това разбраха днес участниците в етнографската работилница „Аз съм българче“ на програма #КнижноЛято в етнографско-възрожденски комплекс „Св. Софроний Врачански“.
С помощта на главния уредник в отдел „Етнография“ при Регионалния исторически музей - Враца, Силвия Гарванска, малчуганите научиха всичко за обработката на вълна. Те разбраха как тя, получена от овце, се превръща в красиви и практични изделия. Процесът включва пране, изсушаване на слънце, биене на вълната, чепкане и влачене на дарак – всичко това води до създаването на прекрасни черги, възглавници и дрехи.
Плъстенето на вълната не само че е практично, но и носи обредно значение – плъстите се подаряват за сватби и кръщенета, а изработването им е било съпроводено с весели събирания, гощавки и песни.
В работилницата, със съдействието на специалистите от комплекса и библиотекарите, децата сътвориха чудесни фигурки чрез иглонабиване – истински малки произведения на изкуството.
Продължаваме в сряда с клуб „Развитие“, където ще забъркаме „Миш-маш“ от приказки.