Бизнес България

Какво е различното при дизеловото гориво за земеделие

  20.09.2023 11:37             
Какво е различното при дизеловото гориво за земеделие

Съвременното земеделие използва тежка селскостопанска техника, която се нуждае от дизелово гориво, за да се задвижи. Има ли обаче разлика между масово разпространеният по бензиностанциите дизел и този, който се използва в земеделието?

С помощта на експертите в доставката на дизелово гориво за земеделие от Дизелор ще разгледаме какво е специфичното при този дизел, защо се е оцветявал в червено и какви са последствията при използването му извън предназначение.

Какво е дизелът за земеделие?

Дизелът за земеделие, познат още като газьол, е обикновен дизел, който е бил оцветен.

Всяка държава използва различен цвят, за да маркира газьола, който е предназначен само за земеделски производители. В България, Великобритания и САЩ се е използвало червено багрили, за да се маркира газьола, във Франция - синьо, в Ирландия - зелено, а в другите европейски държави - жълто.

Защо газьолът за земеделие се оцветява?

Дизеловото гориво за земеделие се оцветява с цел превенция от злоупотреби. Поради по-ниския си акциз цената на газьолът е и по-ниска в сравнение с тази на другите горива, което е подтикнало много хора към злоупотреби.

Поставянето на багрило в газьола оцветява резервоара и двигателя на автомобила, който го е използвал. По този начин при проверка от компетентните органи лесно може да се установи злоупотреба с дизеловото гориво за земеделие, при което да се наложи тежка глоба на нарушителя.

От началото на 2016г в България газьолът не се предлага с намален акциз, което премахва нуждата от оцветяването му, за да бъдат избегнати злоупотреби.

За какво се използва газьолът в земеделието?

То е предназначено за тежкотоварна извънпътна техника като трактори и комбайни, с чиято помощ земеделците да извършват по-лесно и бързо дейността по обработка на земята.

Газьола често намира приложение и при отопление на помещенията на селскостопанските животни, през студените зимни месеци.

Той се използва във всяка селскостопанска техника, която се задвижва с дизелов двигател, включително резервни генератори на ток.

Защо не се използва биодизел в земеделието?

Технически погледнато няма проблем селскостопанската техника да използва дизел с био компонент, но това ще увеличи значително цената на горивото.

Биодизела като Б6 е по-скъп от селскостопанското дизелово гориво, което вдига цената му на литър. Земеделската техника работи по цял ден, което означава, че изразходва големо количество гориво. Оскъпяване на цената, дори с няколко стотинки, може да бъде нерентабилно за земеделския производител.

Това е основната причина в земеделието да се ползва газьол, а не биодизел.

Може ли газьолът за земеделие да се използва за леки коли?

Технически погледнато всеки дизелов двигател може да бъде задвижен с газьол. Юридически нещата не стоят по този начин.

Оцветяването на газьола е било наложено, за да се избегне такава злоупотреба.

Въпреки, че вече газьола не е с облекчен акциз и не се оцветява в червено, българското законодателство предвижда тежки глоби за всеки хванат да използва неправомерно дизеловото гориво за земеделие, закупено с ваучер. Параграф в Преходните и Заключителни разпоредби към Закона за подпомагане на земеделските производители, добавен през 2016г, гласи “на земеделски стопанин, който използва не по предназначение газьол, който е закупен с ваучери за гориво, се налага глоба от 2000 до 5000 лв”.