Събития

Актриса получавала заплата, без да работи за парите си

  05.08.2023 08:00             
Актриса получавала заплата,  без да работи за парите си

Актриса, която живее от години във Франция, е получавала месеци наред заплата като част от трупата на врачанския Драматично-куклен театър, научи „Конкурент“.

Нарушението, което е част от порочните практики на директора Анастас Попдимитров, е като за прокурорска проверка, тъй като за 9 месеца са източвани средства от държавния бюджет.

Приблизителната стойност на нанесената щета е около 9 – 10 000 лева, установи разследване на "Конкурент".

Според сигнал, подаден до Агенцията по заетостта, Милена В. Рудева официално фигурира в списъка с щатните актьори на трупата за последния сезон. Това се удостоверява от летописното издание на ДКТ-Враца, което излезе преди 2 месеца /на страница 376 може да се види, че въпросната дама е част от трупата – виж снимката по-долу/. Самата актриса потвърди, че е била на щат в интервю, което ще прочетете по-късно.

Милена обаче е сключила трудов договор по Национална програма „Мелпомена“ и от миналия октомври до този юни е получавала средства, които обикновено се отпускат от Министерство на труда и социалната политика в помощ на млади актьори. Изискването е да се полага 8-часов труд всеки делничен ден.

На този етап не е ясно как актрисата е успяла да изпълни ангажиментите си, тъй като проверка на „Конкурент“ установи, че тя дори не е живяла във Враца. За да бъде включена в програмата, актрисата е подала местен адрес – той е домашният адрес на друг служител в театъра и се намира на тиха уличка в центъра на града, установи разследване на „Конкурент“.

Съседи твърдят, че не са виждали Милена през последната година. И не само.

Отделно от това не е ясно как е изпълнявала основното си задължение, след като актрисата не е била разпределена в нито едно представление, поставени на сцената на ДКТ – Враца през сезон 2022-2023 г. Тя самата не отрича този факт, но има своето обяснение. Казва, че я е сполетяло нещастие - смъртта на родител. 

Вероятно има причина, поради която родената през 1965 г. в Русе актриса да е имала основание да бъде одобрена по НП „Мелпомена“, но тя не е в основанията на самата програма – инициативата на Министерство на труда и социалната политика подкрепя млади актьори, които живеят и работят в България. А случаят с Милена не е такъв. Защото на 5 март т.г. тя е навършила 58 г. А и трудно би доказала, че е живяла във Враца и страната ни, докато е получавала заплата като актриса от ДКТ – Враца.

Всъщност в Бюрото по труда упорито крият адреса, на койтож е била регистрирана. Защо ли?

Има и още смущаващи факти в историята

Дни, след като сигнал с нарушението е бил подаден към МТСП - в края на юни, договорът на Рудева е прекратен, като за целта тя се прибира спешно със самолет на 5 юли. Тогава тя разписва формуляра за край на трудово-правните си отношения с ДКТ – Враца. Прекратена е и адресната й регистрация в града.

Кога е сключен трудовия й договор може да се установи лесно – стига да се направи проверка от съответните органи.

Проверката в регистрите на Гранична полиция пък ще докаже онова, което знаем в „Конкурент“ – колко пъти от септември 2022 г. до юли 2023 г. актрисата се е прибирала у дома. И колко пъти е напускала страната.

Ако властите имат желание да разследват, ще установят и още един странен факт – въпросната дама е с прекъснати здравни осигуровки в периода 2018 – 2022 г. Вероятно Рудева отчаяно се е нуждаела от възстановяване на тези права пред здравните власти, тъй като се е грижила за болен родител. И е получила помощ от приятел. Което може да е морално неукоримо, но е нарушение на трудовото законодателство. При това безспорно, защото всички наети по НП "Челпомена" биват проверявани поне 2 пъти в годината от служител на Бюрото по труда в присъствието на служител на съответния театър. Въпрос на желание от страна на властите е да разследват този случай и да намерят истината.

Тъжното е, че наетите по програмата актьори имат нужда от отпуснатите средства...

 

В сайта balnanes.com, който е официален източник на Квартета "Балканки", четем:

МИЛЕНА РУДЕВА, баритон

Българската и френската гражданка Милена РУДЕВА завършва Висшата консерватория за драматично изкуство в София и работи осем години като актриса в Националния театър на Враца в България.

Получава и обучение по класическо пиано и пеене в Националното музикално училище в София.

Запалена по полифоничното пеене, тя композира и прави аранжименти за квартет BALKANES, български полифонии a cappella, сформиран през 1996 г.

От 2002 г. работи и с Анри Агнел, музикант, автор и композитор на френско-мароканската култура, и участва в множество програми, изследващи средиземноморските репертоари – ранна музика на трите религии: мюсюлманска, християнска и юдео-испанска, но също така и в програми за средновековна френска и съвременна музика.

С трупата "Анри Агнел" и квартет "Балканес" гастролира във Франция и чужбина и участва в много вокални уъркшопи за всички аудитори.

Източник: Balkanes.com

 

Опитват ли се да заметат следите под килима?

По време на разследването изпратихме чрез Бюро по труда - Враца въпроси до Агенцията по заетостта.

В законоустановения срок от Министерството на труда и социалната политика върнаха отговор, чрез който отказват да отговорят на въпросите, зададени по стандартите на Закона за достъп до обществена информация.

Основанията, предоставени в решението приличат повече на опит за замитане на следите под килима, отколкото на позиция на сериозна институция. Законово може да има основания, но морално ли е човек, който не е живял в страната, да получава заплата от данъците ни? Това е въпросът, който остава без отговор...

 

Практиката е да се източват пари за безработица от Западна Европа

Безработни българи пътуват до Западна Европа, намират работа там, сключват договори за добри заплати, но дни след пристигането се връщат в България и се регистрират в бюрата по труда. Така помощите, които получават, са доста високи. Разследването на "Конкурент" за първи път показва, че хора, които живеят зад граница, могат да "точат" пари от българския бюджет.

От Асоциацията на индустриалния капитарл в България са изчислили, че са ненесени щети за над 10 000 000 лева. И дават пример от Гоце Делчев. Всяка пролет стотици работници от района се качват на автобуси и заминават за Западна Европа. Местни фирми ги наемат, но само дни по-късно те се връщат у нас, за да се регистрират като безработни в Бюрото по труда. Така цяла година получават по 1 800 лева на месец, за да си стоят вкъщи.

Най-популярна напоследък е "френската безработица", но схемата работи от години, разказва Бертрам Ролман, управител на най-голямото предприятие в Югозападна България.

"Беше почнала от 2014 - 2015 година т. нар. "английска безработица", при която много хора от региона са отишли в Англия за два-три дни. Само от нашата фирма. Обикновено през април, май, юни сме губили над 100 - 150 хора. Обучени хора, квалифицирани", казва Бертрам Ролман, председател на Сдружение на предприемачите - Гоце Делчев.

През миналата година повече от 2 700 души в Гоце Делчев са получавали такова високо обезщетение след кратка заетост в чужбина. И много от тях дори са отказвали да се срещат с работодатели.

"Те считат, че това е тяхно право, което никой не може да им отнема. Категорично отказват да бъдат насочвани към подходящи свободни работни места и изобщо да има бъде предлагана каквато и да е работа, а с регистрацията си всъщност в Бюрото по труда безработното лице придобива както права, така и задължения", коментира Екатерина Герчева, директор на Бюрото по труда в Гоце Делчев.

Тази схема стимулира хората да си стоят у дома и да работят в сивия сектор, източвайки социалните фондове, посочват работодатели.

 

Историята във врачанския театър, която ви разказахме, не е единствената порочна практика през последните години там...

 

Снимки: личен архив и balkanes.com