„На този свят няма нищо по-меко и по слабо от водата. Но да подчини твърдото и неподатливото тя няма равна на себе си.“
Лао Дзъ
Късният следобед на 12.06.2023 г., за по-малко от 1 час, в Берковица вали проливен дъжд. Количеството паднали валежи е над 70 литра на квадратен метър. Водната стихия от прииждащите води разрушава асфалтовата настилка на множество улици в града, компрометира пътната и критичната инфраструктура. Наводнени са стотици жилищни и общински обекти, нанесени са щети на движимо и недвижимо имущество, а едно от местните основни училища е наводнено, ден преди важното за бъдещите гимназисти Национално външно оценяване. На места приливната вълна достига около 2 метра. Голяма част от града остава без ток. Берковица, за втори път, в рамките на 10 дни, преживява ужаса от наводнението. Този път стихията нанася на града огромно поражение, с което местните жители, общинската администрация и местните структури не могат да се справят сами. Обявено е бедствено положение.
Няколко часа след обявяването на бедственото положение в Берковица, на основание заповед на командира на Сухопътни войски генерал-майор Деян Дешков, в града пристигат 100 военнослужещи от 10-ти механизиран батальон-Враца, с командира си подполковник Симеон Гаджев. Действията на военнослужещите са ръководени лично от командира на 3-то Бригадно командване полковник Митко Балтов. Военнослужещите свършват огромен по-обем работа, която е с критична важност, укрепвайки дигите на придошлата река Раковска с хиляди чували, пълни с пясък, пренесени на ръце. По този начин ограничават риска от нова, приливна вълна.
През следващите дни, в битката с водната стихия в Берковица се включват инженерните формирования от състава на Сухопътните войски – 55-ти инженерен полк-Белене и 91-ви инженерен батальон-Пловдив, с тежка техника.
С обединени усилия, въпреки изключително тежките метеорологични условия, военнослужещите от Сухопътните войски на Република България, успяха да укрепят дигите на реката, да почистят речното корито, да помогнат за разчистването на местното училище, за да се възстанови нормалният образователен процес, да разчистят инфраструктурата около Дома за стари хора, за да се успокоят уязвимите ползватели на социалната услуга. Почистиха километри улици, от влачените от водите камъни, кал, пясък и тиня, укрепиха критичната инфраструктура, направиха проходима пътната инфраструктура за пешеходци и автомобили.
Шест поредни дни, военнослужещите от Сухопътни войски не спряха борбата с последствията от сполетялото Берковица бедствие, дори когато върху самите тях се изливаха десетки литри дъждовна вода. Те не просто изпълняваха своя конституционен дълг, произтичаш от Третата мисия на Българската армия- помощ на населението при бедствия и аварии, а бяха лъчът надежда, който даде сили на местното население да надмогне страха и да продължи да се бори за по-бързо възстановяване.
Днес, 19.06.2023 г., в Берковица изгря слънце, земята започна да изсъхва. Речното корито е почистено, дигите на реката са укрепени, няма проблем с критичната инфраструктура, пътната инфраструктура е проходима. Военнослужещите от Сухопътни войски, с чест и достойнство изпълниха в пълен обем поставените им задачи и се изтеглят от града. Те оставиха светла диря в сърцата на местните жители, които никога няма да забравят отдадеността, подготвеността, компетентността, мъжеството, стоицизма и всеотдайността на военнослужещите, които им вдъхваха кураж в тежките дни и им възвърнаха вярата.
В знак на благодарност, от името на признателното население на град Берковица, бяха връчени благодарствени плакети от Кмета на община Берковица и от Председателя на Общински съвет Берковица, на общия ръководител, координиращ действията на военнослужещите от Сухопътни войски полковник Митко Балтов, на военнослужещите от 10-ти механизиран батальон-Враца, 55-ти инженерен полк-Белене и 91-ви инженерен батальон-Пловдив.