Обзавеждането на детската стая е може би едно от най-приятните занимания, свързани с дома. Причината затова, е че децата са смисъла на живота на всеки родител, което създава предпоставка за най-малките членове на семейството да се предостави най-доброто.
Това обаче е задача, изискваща повишено внимание. За да постигнете успеваемост и резултатът да се хареса както на вас, така и на вашето дете, е важно да обърнете внимание на следните няколко обстоятелства.
Възрастова категория и предпочитание на детето
За да бъдете уверени, че няма да сгрешите при обзавеждането на детска стая за момиче или момче, е много важно да прецените възрастта, на която е то. Това до голяма степен определя нуждите, вида на обзавеждането, избор на правилните мебели. Основно се разграничават следните категории:
-
От раждането до 3-годишна възраст – през този период детето не може да изрази своите лични предпочитания, а ролята на родителите, е да осигурят спокойна среда, която е обезопасена. Заложете на мебели без остри ръбове, които по възможност са заоблени.
Избягвайте минималистичните предмети или ги позиционирайте на високо. Използвайте материали, които не предизвикват алергични реакции и не отделят вредни вещества. Не забравяйте протекторите за ръбове, закопчалките за шкафове и обезопасителите за контакти, за да бъдете сигурни, че детето ви ще бъде максимално защитено. -
До 7-годишна възраст – през този период любознателността на малчуганите расте значително. В този период вече те могат да изразяват своето мнение и да ви помогнат в избора на подходящо обзавеждане. Посъветвайте се с тях и за цветовете на стените, но не забравяйте, че ярките и интензивни нюанси предизвикват бодрост и възбуждат сетивата, което може да възпрепятства лесното заспиване и пълноценна почивка. През този период трябва да смените бебешкото легло с ново, юношеско, и да заложите на първокласен матрак.
Осигурете кът за игра, както и приспособления за съхранение на играчките. През този период вещите на малчуганите значително се увеличават, което създава предпоставка за закупуването на по-голям гардероб. -
До 12-годишна възраст
От 7 до 12-годишна възраст децата започват да проявяват предпочитанията си, да харесват тематични предмети. Можете да поставите тапети с любимите им анимационни герои или да закупите спален комплект, който загатва тази тематика.
В този период децата започват да ходят на училище. Уверете се, че в детската стая ще има качествено бюро, с всички необходими разделения и чекмеджета за учебници, помагала и тетрадки. Важно е да заложите и на ергономичен стол, който може да регулира височината и позицията на облегалката. -
Тийнейджърски период до настъпване на 18-годишна възраст
Хубаво е през този етап да оставите детето си да взима повечето решения за детската стая, за да се чувства като част от организационните процеси. Работете в екип. Важно е да закупите мултифункционални мебели, както и да замените юношеското легло с по-голямо.
Ако детската стая е на момиче, със сигурност ще се нуждае от огледало, където да извършва своите приготовления и грижа за външния си вид.
Тук възприятията на детето вече са на друго ниво, което ви позволява да изградите интериора на основата на конкретен стил. Обсъдете възможностите помежду си и открийте компромисно решение. Тийнейджърите предпочитат индустриален, минималистичен, модерен и скандинавски стил. Бохо също е често срещан сред тийнейджърските детски стаи.
Избор на мебели
Заложете на качествени изработки. В онлайн и физическите магазини ще срещнете голямо разнообразие от легла, гардероби, скринове, нощни шкафчета, етажерки. Изберете производител, който е реномиран и представя на потребителите си първокласни изработки.
Обърнете внимание на материалите. Сред най-предпочитаните и използваните са масив, ПДЧ и МДФ. Те са устойчиви, издръжливи и се предлагат в различни разновидности.
Изборът на мебели за детската стая отново трябва да бъде съобразен с възрастта на вашето дете, защото през новородения период нуждите са съвсем различни, отколкото след това. Заложете на мултифункционални модели, за да спестите пространство, което може да бъде използвано за игри или любими занимания.
Цветове
За да се чувстват комфортно и малки, и големи в своите детски стаи, е необходимо да се обърне внимание не само на вида обзавеждане, но и цветовете, които се използват. Различните нюанси носят емоции и настроения, които е подходящо да присъстват или да отсъстват от помещението за спане. Цветове, като светлосиньо, бебешко розово, бежово, бяло, капучино, шампанско, зелено, са отличен вариант и могат да бъдат основни в детската стая. Те успокояват, не дразнят погледа, не превъзбуждат организма и са изключително подходящи за пълноценна почивка.
Ярките и тъмни тонове, като червено, черно, жълто, могат също да се имплементират в обзавеждането, но е важно да не забравяте те да бъдат в ограничено присъствие. Можете да ги използвате за декорация, под формата на малки аксесоари, рамки, картини, органайзери, завеси или килимчета. Причината да не бъдат подходящи за цялостното обзавеждане на детската стая, е че те предизвикват мисловната и физическата активност, както и бодрост.