Вчера, на 2 януари, се навършиха 140 години от рождението на акад. Иван Ценов - математикът от Враца със световна известност. Улисани в празничните забавления често забравяме за някои значими събития и бележити съвременници. Благодарим на Цветана Евгениева - дългогодишен журналист и кореспондент на БТА във Враца, която ни припомни кой е акад. Ценов. С голямо худоволствие публикуваяме нейния текст:
Акад. Иван Ценов - математикът от Враца със световна известност. Неговото име носи Природо-математическата гимназия във Враца, което е признание за огромния принос на учения в областта на математиката и механиката.
Роден е на 2 януари 1883 г. (стар стил) във Враца в семейството на Цено Ангелов, чиновник в общината. Поради липса на средства в многодетното семейство, той сам поема своето образование като междувременно работи и като учител. Заради участие в демонстрация срещу княз Фердинанд, е изключен от Софийския университет. Продължава да учи в Белград и Загреб, но през 1908 г. завършва висшето си образование в СУ „Кл. Охридски”. През цялото време на следването си той се издържа сам, като преподава частни уроци по математика на ученици, юнкери и офицери.
От 1911 до1913 г. специализира механика в Парижкия университет при известния френски учен Пол Апел. В Сорбоната българският специализант се отличава със знанията си в областта на механиката и математиката.
Като ръководител на катедра по аналитична механика от 1922 г и на катедра по обща и приложна математика в СУ „Кл. Охридски”, проф. Иван Ценов се утвърждава като основоположник на българската механика и математика. На 45 години е избран за академик. Автор е на двутомния учебник „Аналитична механика”, по която и днес се учат математици и физици.
Научните трудове, над 100, на българския математик правят впечатление на международните форуми по механика и математика в Холандия, Швейцария, Франция, Русия, Чехословакия. В една от последните си работи акад. Ценов успява да постигне онова, към което се стреми през целия си научен живот – да даде най-проста форма на уравненията си, но без да използва енергията на ускорението, а като работи само с кинетичната енергия.
За него известният учен-математик Иван Чобанов казва:”Както и другите му колеги от първата генерация български математици, Иван Ценов въплъщаваше качества и добродетели, които сега е обичайно да се наричат възрожденски. И не е ли той – момчето от Враца, академикът от София, създал сам себе си човек – удивителен пример за жизнеспособността, за висшите добродетели на нашето племе, пример, който може само да подхранва непоколебимата ни увереност в светлото му бъдеще?”
Академик Иван Ценов почина на 19 септември 1967 г., на почти 85-годишна възраст.
Цветана Евгениева