Свят

ООН: Сушата на Африканския рог може да умори от глад 20 млн. души

  21.04.2022 07:10             
ООН: Сушата на Африканския рог може да умори от глад 20 млн. души

Двадесет милиона души са изложени на риск от глад тази година, докато бавещите се дъждове влошават и без това жестоката суша в Кения, Сомалия и Етиопия, предупреди ООН във вторник. Продължаващата вече цял месец липса на капка дъжд постави Африканския рог на ръба на хуманитарна катастрофа, унищожавайки реколтата и добитъка и принуждавайки огромен брой хора да напуснат домовете си в търсене на храна и вода.

Тъй като дългоочакваните дъждове не успяват да се материализират почти месец в настоящия дъждовен сезон, „броят на гладуващите хора поради сушата може да се увеличи от 14 милиона, каквато е оценката в момента, до 20 милиона през 2022 г.“, обяви Световната продоволствена програма на ООН (WFP), цитирана от АФП.

Шест милиона души, или 40% от населението на Сомалия, са изправени пред екстремни нива на продоволствена несигурност и съществува "много реален риск от глад през следващите месеци", ако настоящите условия продължават, отбелязват от WFP.

В Кения половин милион души са на ръба на гладна криза, като общностите в северната част на страната са особено изложени на риск поради зависимостта им от добитъка. Броят на кенийците, нуждаещи се от помощ, се е увеличил повече от 4 пъти за по-малко от 2 години, съобщи агенцията на ООН.

Нивото на недохранване в засегнатата от суша Южна и Югоизточна Етиопия също се повиши над праговете за извънредна ситуация, докато северната част на страната е в плен на 17-месечна война между правителствените сили и бунтовниците на Тиграй.

Части от засегнатия от сушата регион на Африканския рог вече усещат последиците от продължаващия конфликт, бедността и нашествието на скакалци, съобщи Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) във вторник.

„Трябва да действаме сега... ако искаме да предотвратим хуманитарна катастрофа“, каза представителят на ФАО в Африканския съюз Чимимба Давид Фири на брифинг на ООН в Женева.

Ужасните условия се влошиха и от конфликта в Украйна, който допринесе за нарастващите цени на храни и горива и наруши глобалните вериги за доставки.

ООН предупреждава, че липсата на финансиране може да доведе до катастрофа, призовавайки да бъдат отпуснати $ 473 млн. през следващите шест месеца.

Предишният призив, отправен през февруари, събра по-малко от 4% от необходимите пари.

Източна Африка претърпя мъчителна суша през 2017 г., но навременните хуманитарни действия предотвратиха глада в Сомалия. Когато глад удари страната през 2011 г. обаче, 260 000 души - половината от които деца под 6-годишна възраст, починаха вследствие на недохранване и свързаните с него разстройства.