Село Черешовица се намира в община Берковица. Това е малко балканско селце, сгушено в полите на Западна Стара планина, с кристално чист въздух и чиста планинска вода. Намира се на 30 км от Монтана и Берковица. В момента жителите, които постоянно живеят тук са около 40.
Името на селото идва от местността "Черешака". Хората са се заселили там по време на османската власт, били са планинари, които са дошли от Тетевенския Балкан.
В района има много малки рекички, една от тях носи името Златица, защото от нея се вади злато. Местните хора тук отглеждат най-вече картофи и малини.
Кметски наместник е Петранка Трифонова, нейните корени са от тук, живяла е в Монтана, но през 1992 година се връща със съпруга си в село Черешовица и се установяват тук. От 10 години е кметски наместник в селото:
"Черешовица е китно селце, но жителите много не пътуват, защото са възрастни хора. Повечето си идват децата им от града, пазаруват, донасят продукти. Лятото си идват от градовете, насадят си градинки и каквото си произведеш, това е. Ние сме в Балкана, горе е сръбската граница и имаше застава. За местните хора няма никакъв поминък, лошото е, че с всеки изминал ден селото замира", казва Тригонова.
До Монтана няма автобус, има автобус до Берковица, който идва 3 пъти в седмицата - понеделник, сряда и петък.
Основен проблем на село Черешовица е влошеното качество на водата. От година и половина има спукан водопровод и в чешмите на хората тече мръсна вода. А иначе водата е чиста планинска, идва директно от планината, но хората са принудени да си купуват минерална вода в бутилки. Същият проблем има и в съседното село Котеновци, обяснява км наместник Петранка Трифонова.
"Имаме един проблем с водата и се борим и не можем да го постигнем разрешение с ВиК Берковица, управителят на дружеството, Захариева, само вика: "Малко хора сте, малко суми внасяте като такса за ВиК" , а то канализацията е 1975-76 година е правена, която има нужда от ремонт. Борбата е голяма, но никой не ни обръща внимание. Случаят е от една година и половина. Резултат нулев. Има спукана тръба и да се види къде е това, влиза пясък и шума и тече по чешмите. Ние хващаме директно от Балкана вода по тръби... Тръбите вече издишат, но ВиК не ни обръщат никакво внимание... Искаме съдействие, специално за водата", допълни Трифонова.
Село Черешовица е в планината, в миналото всеки род е имал своя гора, която е ползвана за сеч. Тук всяка къща се отоплява само и единствено с дърва, разказва кметският наместник Петранка Трифонова.
"В годините, когато се раздаваше гората, много от възрастните хора се опасяваха, че като декларират гората и подпишат въвод във владение ще им се наложи данък. И не подписаха. Проблем с дървата нямаме - бук, дъб, по желание, 54 лв е на кубик, това е такса на Горското... Всяка една къща си закупува... Оредява гората, всеки ден се товарят дърва, но голяма част от отрязаните буки вътре са гнили..."
В центъра на селото се извисява столетно иглолистно дърво, насадено в миналото от местните хора.
Благоприятен е климатът тук за отглеждане на малини, затова в миналото тук ТКЗС е садило големи площи с тази култура
В момента общо за селото са останали 10 дка с малинови насаждения, есенни малини.
В селото има църква "Света Петка", построена 1930 година, през 2013 година ѝ е направен ремонт, ползва се за празници, но все по-рядко, особено с ковид-ситуацията.
В селото живеят около 40 души, средната възраст е 70 години. Вечерно време по улиците минават язовци, лисици, чакали, споделиха местните в анкета: