тарите къщи на Видин и техните истории и Дунавска променада, по-интересните къщи по брега нарека Дунав. Това са двата маршрута, които предлага на туристите Регионалният исторически музей във Видин. Издаден е и пътеводител на маршрутите.
"Този пътеводител води нашите туристи по два маршрута, които показват красотата на нашия град. С този пътеводител ние искаме да разходим нашите гости из града. Идеята за този пътеводител и този проект, който бе финансиран по програмата на "Америка за България", дойде от Нов български университет", каза директорът на РИМ- Видин Десислава Божидарова.
"В изданието "Къщите още говорят" има една глава, която е посветена на Видин. И тази глава стана основата на тази идея за разработването на два туристически маршрута", разказа Ангелина Гемишева от Център за книгата в Нов български университет.
2 тома със 660 къщи из цяла България съдържат изданията "Къщите говорят" и "Къщите още говорят", каза един от авторите Мариана Екимова - Мелнишка:
"Интересното е, че отделните очерци за градовете будят този интерес и при местните хора. На българите им е необходимо да се върнат към историята на своите родове, да научат нещо ново, което не знаят."
"Най- напред съм благодарен на Видин, че е имало какво да снимам", допълни фотографът Александър Геров.
Първи по маршрута на старите къщи на Видин, който предлага Регионалния исторически музей, минаха журналистите, водени от директора на музея-Десислава Божидарова.
И двата маршрута започват от музей "Конака". Централната градска обиколка продължава с къщата на д-р Минков, в която в момента е Дирекцията на РИМ, катедралният храм "Свети Димитър, къщата на митрополит Неофит, къщата на Йоница Николов, къщата на хаджи Иван Хадживълчев, на д-р Илия Евдокимов, на братята Цветан и Ценко Лилкови и други.