4000 малки моруни ще бъдат пуснати във водите на река Дунав в петък. Това е петото зарибяване, което природозащитната организация WWF прави от 2014 година насам. През последните седем години екипът е работил във Ветрен, Лом и Белене и e пуснал във водите на Дунав над 77 хиляди маркирани чиги, руски есетри и моруни.
В петък моруните ще бъдат пуснати от крайбрежната ивица на Белене.
Рибите са отгледани в български развъдник при специални условия, позволяващи по-лесната им адаптация в естествената среда. Те са с генетично доказан дунавски произход, което е гаранция, че местните популации не са изложени на допълнителен риск с пускането на чужди видове. Новите риби ще бъдат маркирани, за да може да се установят местообитанията им, а също и да бъдат различавани от естестевено излюпените.
Оцелели стотици милиони години, днес най-големите сладководни риби – моруните, са изложени на опасност от изчезване. Международният съюз за защита на природата класифицира есетрите като най-застрашената група от видове в света. В долното течение на Дунав са идентифицирани последните размножаващи се в естествени условия популации на четири вида есетри в Европейския съюз. Затова WWF България работи усилено за опазването на техните естествени местообитания, съобщават от организацията.
В момента е забранен уловът на есетри в Дунав и Черно море, но понякога те стават плячка на бракониери заради високата цена на хайвера им на черния пазар. WWF предупреждава, че всеки продукт от дива есетра е незаконен.