23 май 1934 г. - НА ТАЗИ ДАТА са убити легендарните обирджии Бони и Клайд
Имената, станали символ на "опасната" любов - Бони и Клайд, са реално съществуващи хора - Бони Паркър и Клайд Бароу, които намират смъртта си на 23 май 1934 г. на запустял път в Луизиана. Хайка от шестима полицаи, предвождани от бившия тексаски рейнджър Франк Хамър (преследва ги от февруари с.г.) им устройва засада с цел да ги залови. Хамър счита, че двамата се местят от щат в щат за да използват закона, според който полицаи от един щат не могат да гонят престъпници, излезли от границите му.
Затова и прави засада в 9 ч. сутринта на пътя, откъдето очаквал да минат, когато краденият Форд приближава и забелязва хайката, Клайд, който шофира не спира, това предизвикало полицаите да открият огън. Изстреляни са над 100 патрона.
Техните "подвизи" съвпадат с периода на Голямата депресия в САЩ, районът им на действие са централните щати, но известността им далеч го надхвърля. Деянията им приковават вниманието в т.нар. ера на обществения враг - 1931 - 1935 г., довела до формирането на ФБР. Въпреки че са известни най-вече като обирджии на банки, те всъщност са предпочитали да нападат малки магазини и бензиностанции.
Бони Паркър среща Клайд Чеснът Бароу през 1929 г. и се влюбва в него. Той вече е лежал в затвора, а през 1930 г. е арестуван отново и остава зад решетките до 1932 г. След излизането си от затвора подновява престъпната си дейност, а Бони успешно му помага. Същата и следващата година двамата неколкократно избягнат поставени им засади, като грабят магазини, убиват и безчинстват в няколко щата.
Макар и ролята на Бони в престъпленията на бандата на Клайд да е описвана като значителна, всъщност тя се ограничава предимно до логистична подкрепа. Тя дори пише, като поемата "Историята на Бони и Клайд" е забележителна лична изповед за деянията на бандитите и същевременно молба за прошка.
Незабравимите
Възкръсването на легендарната двойка в съзнанието на хората се приписва на известния филм на Артър Пен от 1967 г.. В лентата участват Уорън Бийти, Джийн Хекман и Фей Дънауей. По това време обаче саможивите гангстери са вдъхновили толкова филми, колкото да се проведе цял кино фестивал.
Първите ленти се позовават на книгата на Едуард Андерсън „Крадците изглеждат като нас" от 1937 г. Авторът е сравнен с Хемингуей и Фокнър, а творението му се определя като „един от най-великите забравени романи на 30-те години".
Критикът Лорънс Блок казва, че Андерсън прекрасно е уловил природата на престъпниците като Клайд и неговата банда - те се възприемат за мъже, чиято професия е да ограбват, защото виждат в образа на крадци всички хора от улицата - адвокати, политици, бизнесмени, капиталистите от Уолстрийт.
Книгата остава неизвестна за широката публика, въпреки че се превръща в основа за три добре приемани и популярни филма. Един от тях е „You Only Live Once" на Фриц Ланг, за който и днес е валиден етикетът „един от най-добрите филми на 30-те години". А "They Live By Night" (1949) на легендарния режисьор Никълъс Рей носи призванието да е един от най-добрите романтични филми на всички времена.
Колкото до филма на Пен - много критици не го приемат заради нихилистичния дух и сцените с насилие. Акцентът пада върху жаждата за слава на героите като основен мотиватор, а не богатството. Това явно се оказва шокиращо за част от зрителите. А Пенелопе Джилиат пише в списание "The New Yorker", че изобилстват сцените с хихикане и фукане.
На противоположното мнение е колежката й Паулин Кейл, която пише по този повод - и за същото списание - една от най-известните рецензии в историята на киното - 10 000 души.
По това време - средата на 60-те години - САЩ се намира в турбулентен период. Тогава са бунтове в Чикаго покрай конгреса на Демократическата партия, убийствата на Чарлз Мансън и на четирима студенти от Националната гвардия в Кент, Охайо. Така че филмът перфектно пасва на изнервената социална обстановка в страната.
Самата Бони Паркър пише стихове, които разпраща до вестникарските редакции. Една от тях е достатъчно красноречива: „Един ден те ще паднат заедно / Ще ги погребат един до друг / За малцина ще има мъка / За закона - облекчение / Но това е смърт за Бони и Клайд".
Клайд пък изпраща писма до автомобилния магнат Хенри Форд, хвалейки качествата на неговите автомобили. Двамата обичат да се снимат и дават на вестниците горещи новини, а на полицията - нови доказателства.
Знаели са, че оставят следи напред във времето, но надали са имали представа, че ще стигнат толкова далеч.
23 май 1962 г. - НА ТАЗИ ДАТА лекари болница "Масачузетс дженеръл" за първи път успяват да зашият успешно изцяло откъсната ръка
Група от 12 лекари от болницата "Масачузетс дженеръл" в Бостън зашиват обратно успешно изцяло откъснатата ръка на едно малко момче. Това е първата успешна операция от този тип. Луничавият Еверет "Червения" Ноулс се е опитвал да скочи върху товарен влак в Съмървил, Масачузетс, но е отхвърлен към каменна стена, която откъсва дясната му ръка от рамото надолу. Еверет хваща дясната си ръка с лявата и започва да търси помощ. Линейка откарва 12-годишното момче до Бостън, където го поема екипа на спешното отделение.
До този момент хирурзите са успявали успешно да зашият частично откъснати крайници. Никога досега обаче не се е появявал идеалният кандидат за пълна реимплантация.
30-годишният главен хирург на „Масачузетс дженеръл“ д-р Роналд Малт поставя ръката на Ноулс в лед и събира нужния му екип от експерти. Всички техники, до които прибягват този ден, са били прилагани преди, но никога в тази комбинация.
Само за няколко часа хирурзите свързват отново кръвоносните съдове кожата и мускулите и прикачат костите една за друга. За тяхна огромна радост ръката на Ноулс порозовява и пулсът в китката му се връща. Малт и момчето се превръща в същински звезди. Малкият бейзболист получава сувенири и писма от всички по-известни спортисти от Голямата лига.
През септември лекарите свързват четири основни нервни окончания. Няколко седмици по-късно Ноулс започва да се оплаква от силна болка в реката, която – поне при тези необичайни обстоятелства – е бил добър признак.
Година по-късно пръстите на момчето стават чувствителни на топлина, студ и докосване. Може да ги движи и дори да извива китката си. Дори играе на първа база, но само с лявата си ръка. Още една година по-късно вече играе тенис и бейзбол. След 4-годишно възстановяване Ноулс започва да ползва ръката си абсолютно нормално. Става шофьор на 6-колесен камион и вдига безпроблемно половини от заклани животни.
До 1966 г. хирурзите извършват една дузина сходни операции. В половината от случаите се провалят. Това довежда до публикация в Journal of the American Medical Association, според която една реимплантация може да е успешна, само ако пациентът няма 30 години и е без други сериозни наранявания. Разбира се, откъснатият крайник трябва да е в добро състояние, а болницата, където ще се извършва операцията – да разполага с най-доброто оборудване. За всички останали ситуации JAMA препоръчва използването на изкуствен крайник.
Какво още се е случило на днешната дата?
Събития
• 1430 г. — Жана д'Арк попада в плен на бургундите, докато се опитва да освободи Компиен.
• 1498 г. — Джироламо Савонарола, италиански духовник и политически реформатор, е обесен и изгорен на клада.
• 1555 г. — Кардинал Джампиетро Карафа е избран за папа и приема името Павел IV.
• 1592 г. — Във Венеция Инквизицията арестува италианския философ Джордано Бруно, обвинен в ерес.
• 1618 г. — Състои се втора Пражка дефенестрация, която предизвиква Тридесетгодишната война.
• 1785 г. — В писмо до приятел Бенджамин Франклин споделя идеята си за бифокалните очила.
• 1805 г. — Наполеон Бонапарт е коронован за крал на Италия в Миланската катедрала.
• 1877 г. — Провъзгласена е пълната независимост на Обединеното княжество Влахия и Молдавия от Османската империя.
• 1880 г. — Приет е първият Закон за административното деление на Княжество България, с който се закриват губерниите.
• 1900 г. — Избухва бунт против натуралния десятък в Дуранкулак, Балчишко (дн. Община Шабла).
• 1907 г. — Открита е жп линията Зимница — Сливен (24 км).
• 1915 г. — Първата световна война: Италия обявява война на Австро-Унгария и се присъединява към Антантата.
• 1928 г. — Италианският изследовател Умперто Нобиле прави опит да достигне Северния полюс с дирижабъл; на връщане машината претърпява катастрофа и при спасителните работи загива Руал Амундсен.
• 1930 г. — В СССР е връчен за първи път най-високият орден — Ленин.
• 1934 г. — Бони и Клайд — известна двойка американски гангстери, са убити при престрелка сполицията.
• 1945 г. — Втора световна война: Ръководителят на СС Хайнрих Химлер се самоубива, след като е задържан от Съюзниците.
• 1945 г. — Уинстън Чърчил подава оставка като министър-председател на Великобритания.
• 1949 г. — С обявяването на Основният закон на Федерална република Германия е създадена Западна Германия.
• 1969 г. — Британската група The Who издава първата в света рок опера — Tommy.
• 1977 г. — При два терористични акта в Холандия похитители вземат над 100 заложници в начално училище и отвличат влак с около 80 пътници.
• 1988 г. — Състои се прощалният футболен мач на френския футболист Мишел Платини.
• 1988 г. — Състои се премиерата на български игрален комедиен филм Ако можеш, забрави.
• 1994 г. — По време на ислямското богомолство Хадж в Мека, при изпълняване на опасния ритуал Прогонване на дявола с камъни паника става причина за загиването на 270пилигрими.
• 1995 г. — Sun Microsystems представя езика за програмиране Java.
• 2002 г. — Започва Апостолическото поклонничество на папа Йоан Павел II в България.
• 2010 г. — Основан е Музеят на македонската борба в град Костур, Гърция.