Най-висшето държавно отличие в България – орден „Стара планина“, може да се купи за около 2 000 - 2 200 лева. Това установи проверка на „Телеграф“ сред колекционери.
Значително по-скъп се оказа орденът от времето на социализма „Герой на Народна република България“. Причината е, че с него са награждавани много по-малко хора – само най-висшата номенклатура като Тодор Живков и Цола Драгойчева, най-изявени дейци на културата, генерали, партизани, космонавти, както и съветските лидери Никита Хрусчов, Леонид Брежнев, Юри Андропов и Константин Черненко.
Масов
В същото време „Стара планина“ първа и втора степен (бял и червен) не е толкова рядък. За последно екземпляр от най-висшето държавно отличие е бил купен от частно лице в края на миналата година. Преди няколко години и в американски сайт се появи обява за продажба на орден „Стара планина“. В повечето случаи обаче сделките се осъществяват директно между самите колекционери и ценители, много от които се познават помежду си. „Аз съм продал четири ордена „Стара планина“. И за мен си имам. Той не е толкова рядък“, сподели пред „Телеграф“ един от изявените колекционери у нас. По думите му има заслужили граждани или чуждестранни дипломати, които в края на мандата си у нас получават орден, а след години решават да го продадат. Цената е около 1000-1200 евро.
Стойност
Стойността на един държавен орден зависи от неговото количество, степен и от това на кого е даван. Най-скъпите български държавни отличия са тези от царско време, по-специално ордените, които цар Фердинад е подарявал на своите братовчеди – принцове и крале в европейските дворове, включително английската кралица, испански, италиански, немски графове и херцози. Цената им е между 35 и 45 хиляди евро. Най-голямата сделка е от преди 3-4 години, когато в Испания колекционер плати 45 000 евро за огърлие, подарено от Фердинанд на член на кралската фамилия.
Царски
Между 1900 и 1912 г. Фердинад е водил сериозна дипломация в Европа. За да бъдат благосклонни към него при всяко посещение, например във Вюнтенберг, Аусбург или в Нидерландия, той носил подаръци. За определени лица като краля давал първа степен „Св. Александър“ с брилянти. На по-обикновените политици е връчвал по-ниска степен, например трета на „Св. Александър“. За най-ценно се счита отличието, което е дал на австрийския император Франц Йосиф, защото е единствено и уникално, но то не се продава. В България няма такива ордени, но на кралските особи по Европа са раздавани. Българските ордени от него време пък са едни от най-красивите в Европа. Те са поръчвани в Санкт Петербург, Виена, Швейцария и Франция. След 1946 г. започват да се произвеждат и у нас в Българския монетен двор. По тази причина най-скъпите държавни отличия на България от царско време се продават и купуват основно в чужбина.
120 са колекционерите у нас
Около 100-120 души колекционират и продават държавни ордени и медали у нас. Има обаче и много хора, които имат интерес и търсят такива артикули, без да са непременно колекционери. Понякога го правят и от сантимент. Например виждат стари снимки, че дядо им е бил награден с орден „За храброст“ през Първата световна война. Самото отличие обаче го няма в семейния архив – било е продадено или изгубено. Затова започват да търсят да купят същия орден като част от родовата им памет. Има и много богати българи, емигрирали преди години в чужбина – Канада, Австралия, САЩ и други държави, които също купуват стари български ордени на международни аукциони. Някои от тях се водят от носталгия към България и предлагат на наддаванията такива цени, каквито родните колекционери не могат да конкурират. Много чужденци, предимно руснаци, също проявяват интерес към български ордени, особено от времето на социализма.
Кирил и Методий за десетачка на битака
10 лева върви орден „Кирил и Методий“ на сергиите за антики в София, показа проверка на „Телеграф“. Отличието, което се връчва на дейци на науката и просветата – професори, учители и др., е на сходна цена и в сайтовете за продажби в интернет. Намират се оферти и за 5 лева. Още по-евтино – по 2-3 лева, вървят значките, които масово са раздавани по време на социализма. Сред медалите от соцепохата обаче има някои изключително скъпи екземпляри, достигащи цени до 8-10 хиляди лева. И тук от голямо значение е колко масов е бил орденът и на какви хора е връчван. Например през 80-те години на изявени спортисти са били дадени 7000 ордена „Георги Димитров“. Тяхната цена може да стигне 2000 лева. В същото време ордените, давани на висши комунистически функционери от ЦК на БКП през 60-те и 70-те години, са единични бройки и цената им вече е 3-4 пъти по-висока. Има и орден на „Работническо дело“ на игла, от който съществуват само три бройки. Това прави цената му значително по-висока.
Стотици ценни медала заровени по дворовете
Стотици ордени от времето на Царство България са били крити или заравяни по дворове. Причиата е, че между 1946 г. и 1981 г. е имало репресии срещу техни притежатели - наследници на царски офицери и приближени на царската фамилия, някои били обявявани от властта за „неблагонадеждни“. Наличието на такива отличия в домовете им би могло да се окаже изобличаващо за тях. Затова много хора хврляли в печката удостоверенията за връчените ордени, а самите медали заравяли в дворовете си, за да не бъдат открити. Интересно е, че днес много от купувачите на ордени от него време са именно техни наследници, които се опитват да възстановят отличията на дядовците си. Особено ценен е орденът „За храброст“. Причината е, че притежателите му са сравнително ограничен брой. Той се е връчвал за проявен героизъм и подвизи по време на война. През 1946 г. престава да съществува. Възстановен е през 2003 г. в нов вариант, като вече се връчва както на военни, така и на граждански лица.
Телеграф