Събития

В област Враца 59 са случаите на заболели от морбили, по данни на РЗИ

  03.04.2026 16:44             
В област Враца 59 са случаите на заболели от морбили, по данни на РЗИ

Общо 59 са заболелите от морбили в област Враца, каза за БТА инспекторът от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Враца Цветелина Георгиева. Тя уточни, че до 2 април, включително, са били имунизирани 199 пациенти само в община Бяла Слатина. "Фокусът ни е върху ситуацията в тази община. Там личните лекари търсят пациенти, които нямат направена ваксина", добави Георгиева. 

В Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Бяла Слатина в момента има 18 деца с морбили, съобщи за БТА директорът д-р Светлана Тодорова. По думите ѝ с разрешение на РЗИ детското отделение е реорганизирано само за прием на болни с морбили, като по този начин леглата, с които лечебното заведение разполага за подобни случаи, са увеличени от 14 на 31. Според д-р Тодорова се наблюдава лек спад на заболелите, днес са приети две деца, при приети вчера шест. Всички са от община Бяла Слатина. 

"Заболяването не протича леко, има деца с усложнения, с висока температура около 40 градуса, с повръщане, разстройство, има и с пневмонии“, обясни директорът на болницата. Клиничната пътека, по която се приемат, е за четири дни, но децата остават средно по пет-шест дни, тъй като никой не успява да се подобри за това време, каза още д-р Тодорова. Вчера са изписани три деца, днес още едно. 

За първите случаи на морбили в община Бяла Слатина, област Враца, бе съобщено на 19 март. Това стана причина от Министерството на здравеопазването да разпоредят провеждането на извънредна имунизация срещу морбили в страната на всички деца с пропуснати ваксини.

 

/БТА



Търси се фирма да разчисти пътя за похода Козлодуй – Околчица
На Дунав мост 2 митничари откриха над 2 тона сексуални стимуланти в камион
Съвместна тренировка на врачанските борци с Миньор Перник и Атила София
Община Криводол започва записване за панаирни дни „Криводол 2026“
Празнична програма за месец април на Моравица
В Мизия ще бъдат отслужени празнични църковни служби