Събития

СЗДП – Враца организира работно съвещание по стопанисване на горите

  23.06.2026 14:30             
 СЗДП – Враца организира работно съвещание по стопанисване на горите

Лесовъдски специалисти от държавните горски стопанства на територията на РДГ – Берковица, представители на Изпълнителна агенция по горите, РДГ – Берковица и Горска семеконтролна станция – София взеха участие в работно съвещание по стопанисване на горите, организирано от СЗДП – Враца.
Събитието се проведе в Природозащитен център „Натура“ – Враца и включваше теоретична и теренна част в Първи горскостопански участък на ТП ДГС Враца. Участниците обсъдиха съвременни лесовъдски практики, прилагането на Методиката за оценка на възобновяването и развитието на подраста в горските територии и актуални въпроси, свързани с устойчивото управление на горите.
Специален гост-лектор беше доц. д-р Евгени Цавков от Лесотехническия университет, който представи темите „Сто години висше лесовъдско образование“ и „Горскоплодни видове в дендрофлората на България“.
По време на съвещанието бяха представени и резултатите от проект ForestConnect, насочен към подобряване на екологичната свързаност на горските местообитания и адаптацията им към климатичните промени.
„Гората е мост между миналото, настоящето и бъдещето...“ – думите на проф. Тодор Димитров продължават да напомнят за отговорността ни към бъдещите поколения и за мисията на лесовъдите да съхраняват и развиват българската гора.
 



Водещи специалисти по епилепсия в България ще преглеждат безплатно деца с трудно контролируема епилепсия в „Сърце и Мозък“ – Плевен
Петър Петров: Стратегическият язовир "Огоста" е в неизправно състояние, рискът за 21 населени места остава
Учени прогнозират удължаване на денонощието до 25 часа
Жътвата във Видинско започна
Една от най-въздействащите творби в българската литература оживява на театралната сцена в Берковица
ГЕРБ – Враца с официална позиция срещу опитите за внушения и разединение