Събития

Над 57 000 дка общински пасища отдава под наем Мездра

  28.02.2026 10:30             
Над 57 000 дка общински пасища отдава под наем  Мездра

Повече от 57 000 дка общински мери, пасища и ливади в община Мездра да се разпределят за ползване през тази година. Това решиха общинските съветници. 
4 100  дка да са за общо ползване и 53 488 дка - за индивидуално. Общинският съвет прие годишния план за паша, списъка на регистрираните земеделски стопани и правилата за ползване на мерите, пасищата и ливадите. 
В плана са включени данни за пасищата и мерите във всички 28 населени места в общината. С най-много общински мери и пасища разполага Старо село - 5716 дка.
Пасищата от общинския поземлен фонд ще се отдават под наем на собственици или ползватели на животновъдни обекти, но договор за наем не гарантира подпомагането по схеми и мерки за директни плащания.
Общото ползване за стопани с адресна регистрация в общината е безвъзмездно. 
Договорите за индивидуално ползване са за  за минимум пет години, а свободните площи ще се отдават чрез търг за една година. Правилата включват изисквания за поддържане на площите в добро състояние, забрана за замърсяване, ограничаване на паша през нощта и задължение за почистване от бурени.



СЗО: Преработените месни продукти могат да причинят рак
Заловиха крадла, задигнала 420 евро от дома на дядо
Областният управител на Видин проведе работна среща с кмета и общинските съветници на община Брегово
Празничният дух завладя Оряхово
Суперхрана от природата: Броколите - тайното оръжие за здраве и дълголетие
Заловиха мъж да върти волана във Враца след употреба на наркотици