Събития

Започва пролетното почистване на Монтана

  22.03.2025 11:00             
Започва пролетното почистване на Монтана

В Монтана започва миенето на улиците и косенето  на зелените площи. Пролетното почистване стартира с пълна сила през следващата седмица, каза кметът Златко Живков. Направена е профилактика на водните обекти. Пуснати са четирите фонтана и всички обществени чешми, проверено  е  и езеро Монтанензиум.

Завършен е първият етап от енергийно-ефективното обновяване на уличното осветление. Стартира миенето на улици. В процес е подмяната на официалните знамена на България, на Монтана и на Европейския съюз на входовете на града и пред обществените сгради.

До 20 дни  ще бъде готов  проекто-бюджетът на община Монтана за  2025 година, съобщи кметът Златко Живков след като Народното събрание прие окончателно Закона за Държавния бюджет в среднощно заседание.

Като член на управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България Живков е участвал в преговорния процес между централната и местната власт и определи постигнатото като най-доброто за последните 25 години. Приети са предложенията на общините за компенсиране на увеличението на минималната работна заплата,  за ръст на изравнителната и  целевата субсидии, както и за възнагражденията на служителите в администрацията и делегираните дейности. Най-важна за развитието на регионите остава инвестиционната програма за общински проекти, чиято рамка за 2025 година е 1 милиард и 650 милиона лева. В тази програма участват 264 общини и това е изключителна възможност за всички, заяви Живков.

СИТ