Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара, предупреждават пожарникарите. Огнеборците обръщат особено внимание на паленето на огньове в дворовете и междублоковите пространства. Особена бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да проявяват пастири, козари, пчелари, ловци, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти, казват от пожарната.
Хвърлянето на неизгасени фасове може да предизвика неконтролируема огнена стихия.
„Не изхвърляйте фасове и стъклени бутилки от автомобилите. Стъклото има ефект на лупа и предизвиква запалване. Разчистването от сухи клони в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е паленето им", казват от пожарната.
Особено отговорни по отношение на мерките за пожарна безопасност в горите трябва да бъдат туристите, ловците, гъбарите, секачите. При забелязване на признаци на пожар в гората - дим, мирис на изгоряло и пламъци, незабавно трябва да се подаде сигнал на 112.
„В условия на пожар пазете дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя и задължително предпазвайте дихателните си пътища чрез мокри кърпи и други тъкани. При опасност от бързо усложняване на обстановката търсете безопасен път за напускане – в посока, обратна на вятъра или покрай естествени и изкуствени водни басейни. След като избегнете опасността, не бива да ви напуска мисълта по най-бързия начин да подадете съобщение за забелязания от вас пожар – на тел. 112, в местното лесничейство, в кметството на населеното място. Вашата съобразителност може да предотврати големи щети и да спести значителни разходи по овладяването на усложнената обстановка.", съветват от пожарната.
Статистиката сочи, че от началото на лятото ежедневно на територията на Северозапада пламтят десетки пожари в сухи треви и храсти.
СИТ