Здраве Събития

Разпространението на СПИН у нас е ниско, над 30 години от началото на епидемията

  01.12.2023 12:00             
Разпространението на СПИН у нас е ниско, над 30 години от началото на епидемията

Повече от три десетилетия светът живее с глобалното предизвикателство за справяне с епидемията, причинена от ХИВ.

Трите националните програми в периода от 2004  до 2022 г. провеждаха политики, фокусирани върху превенцията на ХИВ и сексуално предавани инфекции (СПИ), изследване за ХИВ и СПИ, осигуряване на качествено проследяване, лечение и грижи и подкрепа за хората, живеещи с ХИВ, укрепване на епидемиологичния надзор и създаването на подкрепяща среда за устойчивост на националния отговор на ХИВ и СПИ.

През последните няколко години продължи разкриваемостта на случаите на ХИВ чрез активното предоставяне на услуги за доброволно консултиране и изследване за ХИВ сред групите в най-голям риск.

България все още е страна с ниско разпространение на ХИВ в общата популация. Честотата на новорегистрираните случаи на ХИВ в нашата страна за 2021г. представляват 3.4 на 100 000 население,  е средният показател за  страните от ЕС за същия период е 3,7.

За първите шест месеца на 2023 г.  общо 155 520 лица са се изследвали безплатно и анонимно и са узнали своя ХИВ-статус в България. Най-засегната е възрастовата група 30-39 г. с 37%, следвана от възрастовата група 20-29 г. - 25% и възрастовата група 40 - 49 г. - 19%. Запазва се тенденцията броят на новорегистрираните мъже да е по-голям от инфектираните жени. 89,7% от новорегистрираните с ХИВ инфекция са се инфектирали по сексуален път. Броят на хората, живеещи с ХИВ, получаващи антиретровирусна терапия се увеличава с 38% за последните 10 г. (2010-2019 г.), а в резултат на своевременната диагностика и прилагано лечение от тях с неоткриваем вирусен товар са 98%, което отговаря на международните стандарти за успешно лечение.

За област Враца заболелите от ХИВ за периода 2013-2023 г. е 45 лица. За 2023 г. до сега  новорегистрираните  са 3 лица. Налице е трайно устойчиво ниско разпространение на болестта. В Кабинета за безплатно, анонимно консултиране и изследване за ХИВ (КАБКИС) към РЗИ-Враца от началото на 2023 г. са изследвани 79 лица.

Въпреки ниските нива на разпространение на болестта, съществува риск, свързан с възможността за предаване на инфекцията от някоя от групите във висок риск към общата популация, където основният начин на предаване е хетеросексуален и може да се развива генерализирана епидемия.

Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции (СПИ) в Република България 2021-2025 г. ще надгради резултатите, постигнати при изпълнението на последните три национални програми.

Националната програма използва интегриран и балансиран подход и включва всеобхватни услуги по превенция, диагностика, лечение, грижи и подкрепа. Във връзка с изпълнение на дейностите за 2023 г. по Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България 2021-2025 РЗИ-Враца организира информационна среща на тема „Провеждане на образователни кампании сред различни групи от населението“, която се проведе  през ноември в Мездра.

Основната цел на проведеното събитие бе да се повиши информираността на медицински и немедицински специалисти относно провеждане на образователни кампании сред различни групи от населението.

В срещата взеха участие 50 представители на: РЗИ-Враца и наши дългогодишни партньори в съвместните ни дейности по профилактика на болестите и промоция на здраве - община Мездра, БЧК - Враца, Център за психично здраве - Враца, Център за кожно-венерически заболявания – Враца, Затвора – Враца, Общински център за социални услуги и дейности – Мездра, Младежки дом – Враца, Сдружение „Нов път“- с. Хайредин.

Презентация на тема „Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България 2021-2025 - основни аспекти“ бе представена от началник отдел „Противоепидемичен контрол“ към дирекция „Надзор на заразните болести“. Основните акценти в изнесения материал, бяха свързани със: същността и фазите на ХИВ; епидемиология и статистика на заболяването в света, Европа, Р България и област Враца; основните цели и приоритетни области на националната програма; целеви групи; основни структури в България, работещи в лечебно-диагностичен план; нормативна база. Представена бе  и дейността на КАБКИС  към РЗИ-Враца.

В дискусионния панел се включи с презентация експерт от БЧК-Враца, споделяйки опит и добри практики при провеждане на здравно-образователни кампании с младите хора за превенция на ХИВ. Свое мнение за работа с различни целеви групи от население и често срещаните  предизвикателства в работата на терен  (с ромска общност , инжекционни наркомани, мъже, които правят секс с мъже, млади хора в риск и др.) споделиха част от участниците в семинара.

Представител на отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето “към Дирекция „Обществено здраве“ представи  опита от проведени Антиспин кампании на отдела , както и презентация на тема „Планиране на здравно-комуникационни кампнии“.

Бяха проведени редица информационни срещи и обучения  за превенция на ХИВ и СПИ с медицински и други специалисти от многопрофилните болници в гр. Враца, Мездра, Бяла Слатина, Козлодуй; медицински специалисти по дентална медицина; медицински специалисти от специализираната болница по белодробна болести - гр. Роман и ФСМП-гр. Роман; медицинските специалисти от здравните кабинети в учебните заведения в област Враца, здравните медиатори и др. В рамките на кампанията , посветена на 1 декември- Световен антиспин ден се провеждат: здравно-образователни беседи, викторини и дискусии с ученици от горен курс на обучение на тема „Какво знаем и какво не знаем за ХИВ“; изследване на ХИВ чрез КАБКИС сред различни организирани групи от населението - медицински специалисти, лишени от свобода, ползватели на метадонови програми  и др. РЗИ-Враца предоставя  различни здравно-информационни материали-листовки, плакати, брошури и презервативи при провеждането на кампанията.