Избори Интервю Събития

Кирил Кунгалов: Само силно гражданско общество може да направи промяната

  29.09.2023 00:23             
Кирил Кунгалов: Само силно гражданско общество може да направи промяната

Врачани, следете за какво се харчат парите Ви, интересувайте се и питайте, призовава кандидатът за кмет от ПП-ДБ

 

Г-н Кунгалов, бихте ли се представили?

Казвам се Кирил Кунгалов, на 32 години, роден, израснал, живеещ и работещ във Враца. Завършил съм езикова гимназия “Йоан Екзарх” в родния ми град с профил “Испански и английски език“. Магистър съм по “Право” и към момента ръководя съвместно със съмишленици софтуерна компания в града ни.

Вярно ли е, че дядо Ви е бил кмет на град и е построил първото училище в него?

Да, вярно е. Моят прадядо по майчина линия, учителят Коста Попов, е бил кмет на Община Полски Тръмбеш, Великотърновско. Според сведенията на историческия музей и общината в града, по време на неговото управление се откриват Народната смесена гимназия, Народната потребителна кооперация “Труд”, първият кооперативен магазин за хранителни продукти, един от първите спортни клубове в града и още куп други придобивки.

Имах възможността да гостувам на семейството ми през септември и посетих въпросното училище. Към момента в него се помещават градския исторически музей и читалищната библиотека на града. 

Досега, а и в предизборната кампания, научихте ли за себе си неща, които не сте знаели?

Честно казано, последните две години не съм имал време да направя равносметка по тази тема. Последните два избора и времето между тях бяха доста интензивни и бях фокусирал вниманието си върху идеите и каузите за които се борим с моите съмишленици, както на национално, така и на местно ниво.

Но сега след като въпросът е пред мен, първото нещо за което се сещам е, че не знаех, че мога да бъда толкова отдаден към нещо, към идея, към цел. Каквато например е идеята около създаването на първия университет в региона, именно тук, във Враца.

Защо се кандидатирате за кмет на Враца?

Кандидатирам се за кмет на Община Враца, защото имам ясна визия за дългосрочното развитие не само на общината, но и на целия регион.

Представям си Враца като модерна, оживена и предпочитана дестинация за живот и туризъм. Представям си Враца като град с изградена модерна дългосрочна стратегия за цялостно обновяване на общинската инфраструктура и градска среда. Представям си Враца като град с ясен план за развитие на общинското здравеопазване. Представям си Враца като град, който развива реален и устойчив туризъм. Представям си Враца, като университетски град. Представям си Враца като столица на Северозападна България.

Вярвам, че всичко което изредих, може да стане реалност. Нужно е само да работим в тази посока - прозрачно, заедно и за хората на града. Затова се кандидатирах за кмет на Община Враца.

Голяма трагедия ли ще е в личен план, ако загубите битката за кмет на Враца?

Първо трябва да кажа, че като първа политическа сила, влизам в битката с вяра в успеха на целия отбор, както и в своя. Обречена борба няма и искрено се надявам да съм част от двубой, в който основна движеща сила е желанието ни да осигурим по-добър живот за врачани.

Но нека се върнем на въпросът за загубата.

Политическата битка много прилича на спортно състезание. Едно време в гимназията, хобито ми беше спорт. Кик бокс, ако трябва да бъда по конкретен. Знаете, Враца се славим с добра школа в този спорт и до днес. В залата на МВР “Спартак” имам прекарани близо 10 години. Там ни тренираха да печелим, но ни учеха и как да губим. Няма нищо срамно в загубата, това просто е една крачка напред към победата, това ни казваше треньорът.

Ако трябва да се върнем на политиката, ситуацията в моите очи изглежда така. Мой основен политически опонент е кандидата на ПП “ГЕРБ”. Доколкото помня, господин Калин Каменов спечели убедително миналите избори със 72% на първи тур. И сега, ако трябва отново да направим аналогия със спорта, то аз излизам на политическия ринг в мач за титлата в тежка категория, срещу един от най-добрите състезатели от отбора на противника към днешна дата в този “спорт”. За мен е голяма чест, че участвам в това състезание.

И не, няма да е никаква трагедия за мен, ако загубя тази битка, защото както казваше тренюрът едно време, събереш ли куража и излезеш ли на ринга / а аз вече съм излязъл /, значи вече си победител!

Тук искам да използвам момента, да пожелая успех на всички останали кандидати и нека този, който успее по честен път да намери подкрепата на съгражданите ни, да спечели.

Готов ли сте да променяте правилата в общинския съвет?

Да, готов съм. Даже вече имам няколко идеи, които смятам, че ще повишат качеството на работа и ще върнат доверието към тази институция.

Кои са първите 3 неща, които искате да промените, ако бъдете избран за общински съветник?

Общинският съвет е пряко отражение на думата демокрация. Когато чуя думата демокрация, първото нещо, за което се сещам, е свободата на словото. От една година посещавам редовно заседанията на Общински съвет - Враца и забелязвам, че времето, с което един общински съветник разполага, за да изложи виждането си по даден проблем и да се аргументира в зала, много често е крайно недостатъчно. Три минути е времето за изказване, ако не ме лъже паметта. Забелязвам също, че голяма част от съветниците изпитват трудности, когато се опитват да се вложат в това време, изразявайки мнение или предлагайки решение по конкретни наболели теми. Смятам това нещо за нормално, тъй като някои проблеми са доста комплексни и дори да бъдеш добър оратор, трудно би се вложил в това време. Затова заедно с представители на Общинския съвет, бих предложил процедура, с която се осигурява повече време, но и нужния ред.

Ако изключим първата аналогия, с която свързвам думата демокрация, втората е по-обща и тя е думата свобода. Свобода, а не свободия. Тук трябва да правим разлика. За времето, в което съм прекарал на заседания на Общински съвет – Враца, за съжаление много често бях свидетел на интерпретацията в реално време на думата свободия. Само за десет заседания, мога да дам над двадесет примера за гласувания, които за съжаление я интерпретират. Едно от последните беше около въпросната инвестиция за изграждането на производствен цех за вафли в ж.к. „Дъбника“. Точният момент е, когато трябваше да се оцени общинския имот, който трябваше да бъде купен от въпросния инвеститор. Тук трябва да спомена, че идеята за това нещо е чудесна, но начинът, по които тя се реализира, беше пълен политически абсурд. Точката, с която трябваше да се гласува възлагането на оценяването на имота на два независими оценителя, за да дадат средна оценка на имота, беше вкарана в зала от член на общинския съвет, който на микрофон, пред колеги, граждани и медии каза следното. Цитирам:

“ …. След частен разговор, между кмета на Община Враца и инвеститора в коридора на общината, който към момента иска да запази анонимност, ние сега колеги, трябва да разгледаме и да гласуваме тази точка.”

Няма нищо лошо да се привличат инвестиции, но си има определен ред и правила за тази работа. Изпраща се официална кореспонденция до общината от името на инвеститора, в която се описва подробно неговото намерение: какъв е размерът на инвестицията, каква е целта на инвестицията, какво е времето за изпълнение на инвестицията, какъв е очаквания обществено полезен резултат, кога се очаква да настъпи и т.н. И на базата на този документ точката се внася за разглеждане, след като всички общински съветници са се запознали предварително с него. Този тип поведение е изключително непрозрачен и некоректен спрямо обществото. Ако бъда общински съветник в следващия общински съвет, аз а вярвам и моите колеги от групата на “Промени Враца”, няма да толерираме подобен тип начин на работа, ще се борим срещу него и ще информираме обществото за всеки един такъв опит да се принизи нивото на работа на въпросната институция.

Следващото нещо, за което се сещам, е въвеждането дрескод в Общинския съвет. Виждал съм хора в зала по тениски и къси гащи. Това за представители на тази институция за мен е недопустимо. Освен регулярната дейност на Общинския съвет, наша задача е да поддържаме престижа и доверието на хората към тази институция, като се отнасяме към нея с уважение. Облеклото в цивилизованите общества е израз на такова уважение. В университетските ми години, на изпит се ходеше с костюм и вратовръзка, защото в противен случай не ни допуснаха да се явим. Общинският съвет заседава един път месечно и не виждам никаква причина това правило да не важи и тук.

Има още доста неща, които може да подобрим, но ще спра дотук, понеже казахте да изброя само три…

Какво се случва с лансираната от Вас идея за Северозападен университет със седалище във Враца?

Радвам се, че ми зададохте този въпрос. За последните две години с екипа на Продължаваме Промяната във Враца извървяхме доста път в посока реализацията на проекта. Бяха проведени няколко срещи с министъра на образованието, а сега вече премиер - акад. Николай Денков. Той ни увери, че има политическа воля университетът да стане реалност. Както може би читателите са запознати, излезе новата карта на висшето образование в България, където ясно се вижда огромната диспропорция в позиционирането на висшите учебни заведения в страната. Това си личи и в Плана за регионално развитие на Северозападна България, където ясно е упоменато, че има сериозна нужда от промени в посока развитие на висшето образование в региона.

Проведохме срещи с всички представители на парламентарно представените политически партии както на местно, така и на национално ниво. Повечето от тях изразиха съгласие за стартиране на разговори в посока реализиране на проекта.

Лично аз проведох няколко срещи със сегашното ръководство на община Враца в посока съвместни действия за реализация на проекта.

Подготвяме проектозакон за изменение на Закона за висшето образование, с който да позволим на вече акредитирани юридически лица /университети/ да се кооперират и да могат да учредяват нови юридически лица. Това е добре позната европейска практика. За пример, можем да дадем Оксфорд, който е създаден в резултат на сливането на  няколко колежа. Така по-лесно ще можем да намерим решение за акредитирането на новия ВУЗ.

През юни месец тази година, начело с Деница Симеонова - депутат от 6 МИР в 49-о НС от коалиция ПП-ДБ, успяхме да намерим и доведем в Община Враца чуждестранен инвеститор, който проявява интерес да инвестира във висше образование в града. Беше осъществена среща с Община Враца и Областна администрация - Враца, които предоставиха информация за свободна общинска и държавна инфраструктура, която може да бъде предоставена по съответния законов ред за подобен тип дейност. Също така бяха подадени документи от страна на инвеститора за започване на процес по акредитация в МОН. 

Работим по всички възможни варианти. Имаме още доста работа, но аз смятам, че сме на прав път и ще успеем.

Вярвате ли, че Вашето поколение може да извърши промяната, която моето поколение не успя от началото на прехода?

Вярвам, разбира се. Длъжни сме да опитаме. Лично аз се чувствам длъжен да опитам да помогна в тази посока. Длъжен съм, защото знам, че ще дойде ден, в който аз ще трябва да застана пред децата си, гледайки ги в очите и ще трябва да отговарям за свършеното или несвършеното от моето поколение и мен самия. И в този ден, ако все още не сме успели да извършим тази промяна, ако все още не сме успели да се вразумим, аз искам те да знаят, че баща им е направил всичко, което му е било по силите в посока те, както и техните деца да живеят в една по-добра среда.

А какво е посланието Ви към врачани?

Скъпи съграждани, моето послание е: бъдете будни, бъдете изискващи, бъдете критични! Интересувайте се от свършеното от Вашите представители в местния парламент. Интересувайте се от това как се харчат парите от данъците ви. Интересувайте се, следете, изисквайте и не се страхувайте да изказвате мнението си!

Само чрез силно гражданско общество, можем да изправим кривиците на политическата ни класа и да тръгнем към една наистина положителна промяна. Не само за града ни, но и за цяла България.

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!